Достапни линкови

logo-print

Во Британија јавна истрага за војната во Ирак


Во Британија денеска почнува истрага за војната во Ирак на која треба да бидат сослушувани министри кои беа на функција за време на американската инвазија во март 2003 година. Имено, се испитува законитоста на британското учество во војната, како и на обвинувањата дека поранешниот ирачки диктатор Садам Хусеин поседува оружје за масовно уништување. Британија испрати околу 45.000 војници да и се приклучат на инвазијата за соборување на режимот на Хусеин. Денеска пред Комисијата треба да се појави Џеф Хун кој тогаш беше министер за одбрана, а в четвртокот, Џек Строу, кој во времето на инвазијата, беше британски секретар за надворешни работи. Поранешниот премиер Тони Блер е предвидено да биде сослушан на 29 јануари.
XS
SM
MD
LG