Достапни линкови

logo-print

Меркел подржува санкции за Иран поради нуклерната програма


Германскиот канцелар Ангела Меркел соопшти дека нејзината земја ќе подржи санкции за Иран доколу тие продолжат со нуклераните активности. Мерекл по денешниот состанок со израелскиот премиер Бенџамин Нетанјаху во Берлин изјави дека ако Иран не го промени мислењето тие ќе размислат за спроведување на санкции. Таа додаде дека Германија се надева дека ќе биде постигнат договор со Советот за безбедност на ОН, но доколку тоа не е можно земјата ќе им се приклучи на другите, кои веќе се решија на тој чекор.
XS
SM
MD
LG