Достапни линкови

logo-print

Бериша бара комисии за штета од поплавите во Албанија


Албанскиот премиер Сали Бериша побара да се формират комисии за проценка на штетата од недамнешните поплави во Скадар во северниот дел на земјата. Тој соопшти дека по седницата на комисијата одговорна за ситуацијата властите одлучиле да ги обештетат жителите. Преземни се и мерки за дезинфекција и дератизација на поплавените места за да се спречи ширење на епидемии. Претходно опозициската Социјалистичка партија упати критики кон власта дека областа Шкодра била поплавена поради лошото управување на земјата.
XS
SM
MD
LG