Достапни линкови

logo-print

Документот на Њутон за теоријата на гравитација на интернет


Британската академија на науките соопшти дека на нејзиниот веб сајт го ставила документот од 18 век за тоа како Исак Њутон ја развил теоријата за гравитација. Тој за прв пат е достапен на јавноста, а е напишан од соработникот на Њутон, Вилијам Стакли и во него се опишува како научникот сфатил дека постои гравитацијата, кога забележал како едно јаболко, паѓа од дрво.
XS
SM
MD
LG