Достапни линкови

logo-print

Талер бара датум за преговори за Македонија во март


Словенечкиот европратеник и известувач за Македонија, Зоран Талер во новите амадмани на извештајот поднесен до Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент бара да се одреди датум за почеток на преговорите за Македонија во март на следниот Совет на министри. Тој изразил загриженост дека одложувањето на стартот на преговорите може да донесе влошување на етничките тензии во земјата и да има негативни последици врз стабилноста во регионот
XS
SM
MD
LG