Достапни линкови

logo-print

Чавез ќе национализира француски хипермаркети во Венецуела


Претседателот Хуго Чавез нареди експропријација на ланец на француски хипермаркети во Венецуела. Чавез изјави дека неговата влада ќе ја преземе контролата на ланецот продавници „Егзито“ откако правните власти одобрија закони со кои се овозможува експропријација на приватни бизниси поради државни интереси. Чавез неколку пати се закануваше дека ќе го национализира ланецот хипер маркети доколку француските газди не ги спуштат цените на производите во услови на најголемата девалвација на националната валута од 2005 година.
XS
SM
MD
LG