Достапни линкови

logo-print

Папата ја брани активноста на Ватикан за Евреите во војната


Папата Бенедикт 16 при неговата прва посета на римската синагога денеска ја бранеше акцијата на Ватикан за време на Втората Светска Војна за заштита на Евреите. Претходно еврејскиот лидер соопшти дека тогашниот папа Пиј 12 дека требало да зборува поотворено против Холокаустот. Бенедикт изјави дека тој давал помош на дискретен начин.

XS
SM
MD
LG