Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот суд го осуди на смртна казна помошникот на Хусеин


Ирачкиот суд денеска го осуди на смрт помошникот на Садам Хусеин, Али Хасан ал Мајид познат како хемичарот Али, затоа што наредил напад со отровен гас на градот Халабџа населен претежно со Курди во 1988 година. Најмалку 5000 луѓе беа убиени во досега најсмротоносниот напад со гас врз цивили. Мајид претходно веќе беше осуден на смртна казна за бруталноста за време на режимот на Хусеин.
XS
SM
MD
LG