Достапни линкови

logo-print

Јапонија со предупредување до Кина за гасот


Јапонските власти ја предупредија Кина дека ќе преземе акција доколку Пекинг започне со производство на гас во спорното подрачје на источното Кинеско море. Токио се противи на развивањето на полето за гас Чунхиао во морето, бидејќи смета дека тој дел и припаѓа на нејзината територија. Двете земји во 2008 постигнаа договор заедно да ги искористуваат полињата за гас, но Јапонија ја обвини Кина дека самостојно врши дупчења на гас.
XS
SM
MD
LG