Достапни линкови

logo-print

Светските сили се состанаа за спроведување нови санкции за Иран


Претставници на Британија, Кина, Русија, Франција, како и САД и Германија се состанаа во Њу Јорк да разговараат за евентуални нови санкции против Иран, поради неговите нуклерани активности. Тие во октомври му понудија на Иран да разменат ураниум со нуклерано гориво. Иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки соопшти дека земјата во принцип ја прифатила понудата, но со резерва. Состанокот на шесте светски сили го водеше Роберт Купер од ЕУ кој соопшти дека тие се договориле оти иранските власти не успеале да ги проследат клучните недоразбирања на состанокот во Женева и дека земјата одбила во иднина да разговара за нуклераното прашање.
XS
SM
MD
LG