Достапни линкови

logo-print

Меѓународните набљудувачи во подготовки за изборите во Украина


Меѓународните избирачки набљудувачи соопштија денеска дека ги започнале подготовките за утрешните претседателски избори во Украина. Изборите ќе ги следат околу 600 набљудувачи од ОБСЕ, како и илјадници други од странски земји. Гласачите од земјата ќе треба да се одлучат меѓу премиерот Јулија Тимошенко, сегашниот претседател Виктор Јушченко и поранешниот премиер Виктор Јанукович. Тимошенко и Јанукович ветија доколку победат на престојните избори ќе ги подобрат односите со Русија, кои беа нарушени кога Јушченко стана претседател на земјата.
XS
SM
MD
LG