Достапни линкови

logo-print

Првиот човек на ОН Бан Ки Мун најави посета на Хаити


Генералниот секретар на Обединетите Нации Бан ки Мун најави дека наскоро ке отпатува на Хаити за од прва рака да ја процени ситуацијата по катастрофалниот земјотрес и дека ќе побара 550 милиони долари за итни потреби за земјата. Обединетите нации имаат намера Националниот фудбалски стадион во Порт-о-Пренс да го искористат како болница и како колективна кујна за бездомниците кои ги има околу 300.000 во Порт-о-Пренс. Меѓународниот Црвен крст проценува до 50.000 луѓе беа убиени во вторникот 7,0 степени земјотрес.
XS
SM
MD
LG