Достапни линкови

logo-print

Јосиповиќ ги покани сите претседатели на инаугурацијата во Загреб


Сите претседатели од државите на регионот со кои Хрватска има дипломатски односи се поканети на инаугуарацијата на 18 фебруари во Загреб, изјави за Радио Слободна Европа новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ.
Во интервју за РСЕ, Јосиповиќ додаде дека има разбирања за односите меѓу Косово и Србија, и дека евентуалното недоаѓање на Претседателот на Србија Борис Тадиќ, нема да ги загрози односите меѓу Белград и Загреб. Имено, Тадиќ своето доаѓање во Загреб го услови со неупатување покана до Претседателот на Косово Фатмир Сеидиу.
XS
SM
MD
LG