Достапни линкови

logo-print

Црна Гора воспостави дипломатски односи со Косово


Во денешното соопштение на владата на Црна Гора се наведува дека дипломатските односи со Косово биле воспоставени со размена на писма на министрите за надворешни работи. Сепак, како што се додава, размената на амбасадори е одложена се додека Приштина не се согласи да му даде формален статус на црногорското малцинство на Косово. Воспоставувањето официјални дипломатски односи се очекува да ја разгневи Србија која не ја признава косовската незвисност.
XS
SM
MD
LG