Достапни линкови

logo-print

Црна Гора денеска ќе воспостави дипломатски односи со Косово?


Денеска се очекува Црна Гора да воспостави дипломатски односи со Косово, дознава порталот Аналитика од меѓународни дипломатски извори. Црна Гора, инаку ја призна независноста на Косово на 9 Октомври 2008 по што следеа остри реакции и протерување на амбасадорот од Белград, но подоцна како и со други држави кои го признаа Косово се нормализираа односите со Србија, која не ја признава косовската независност.
XS
SM
MD
LG