Достапни линкови

logo-print

ЕУЛЕКС со критики за паралелниот судски систем во Косово


Мисијата на Европската унија во Косово упатила критики кон српските власти дека продолжуваат до паралелниот судски систем на косовска територија. Шефот на ЕУЛЕКС, Ив Де Кермабон изјавил дека никаде во Европа нема два судски системи, кои дејствуваат во еден и ист момент и на исто место., па затоа и во Косово може да има само еден судски систем,Тој изјавил дека треба да се разгледа политичката одлука на Белград да именува судии за српските судови во Косово.
XS
SM
MD
LG