Достапни линкови

logo-print

Меѓународната заедница размислува за санкции за Иран


Американскиот државен потсекретар Вилијам Барнс предупредил дека Иран може да се соочи со последици ако не успее да се усогласи со меѓународните повици да запре со нуклеарните активности. Тој во интервју за московски весник, изјавил дека е време да се започне со изнаоѓање на начини на кои ќе се санкционира неконструктивното однесување на Иран. Барнс е претставник на САД во шестчлената група која се обидува да го убеди Иран да ја ограничи својата нуклерна програма. Групата ќе разговараат за ова прашање во Обединетите
Нации во Њујорк во сабота. Но од американскиот Стејт департмент велат дека Кина ќе учесетвува на средбата но со претставник на пониско ниво. Сеуште не се знае причината за таквата одлука на Кина, но се претпоставува дека земјата не е подготвена да го казни Иран со повеќе санкции.
XS
SM
MD
LG