Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот парламент ќе гласа во сабота за новиот кабинет на Карзаи


Авганистанскиот парламент во сабота ќе гласа за новата листа на кандидати за кабинетот на претседателот Хамид Карзаи, откако законодавците пред две недели одбија над две третини од номинираните. Карази на 27 декември побара од парламентот да го одложи одморот за новиот кабинет да биде оформен до конференцијата во Лондон на 28 јануари, која ќе биде посветена на Авганистан. Пратеничката Шукриа Баракзаи соопшти дека очекува парламентот да изгласа голем дел од номинациите, но и дека некои од нив и овој пат ќе бидат одбиени.
XS
SM
MD
LG