Достапни линкови

logo-print

Казахастан бара ОБСЕ да организира самит


Казахстанскиот претседател Нурсултан Назабаев денеска побара ОБСЕ да одржи самит кој ќе биде посветен на како што тој ја нарече стагнацијата на регионалните групи. Назабаев кој е претседавач на ОБСЕ соопшти дека организацијата треба да ја надмине поделбата на Истокот и Западот и нејзините членови да ги надминат стереотипите за поранешните земји од Советскиот Сојуз. Казахстан е првата земја од Централна Азија која претседава со ОБСЕ.
XS
SM
MD
LG