Достапни линкови

logo-print

Обама ќе одобри нови такси во банките


Американскиот претседател Барак Обама денеска ќе одобри нови такси во банките со кои треба да се покријат 700 милјарди долари, кои беа потрошени минатата година за закрепнување на финансискиот сектор. Околу 50 компании очекуваат да бидат покриени од новите такси, со кои се планира да се вратат 17 милиони долари од најдобрите финансиски институции. Буџетот на САД за 2011 година ќе биде соопштен на почетокот на наредниот месец.
XS
SM
MD
LG