Достапни линкови

logo-print

Русија ќе ги одобри реформите на Европскиот суд за човекови права


Русија ќе го ратификува клучниот протокол за долго одложуваните реформи на Европскиот суд за човекови права. Претседателот на Думата, Борис Гризлов изјави дека утре Парламентот ќе го одобри протоколот. Русија е единствената членка на Советот на Европа која досега не го ратификуваше тој протокол, а честопати го критикуваше судот дека носи политички одлуки против Москва.
XS
SM
MD
LG