Достапни линкови

logo-print

ММФ со предупредување до Србија да не ги зголемува платите


Меѓународниот Монетарен Фонд ја предупреди Србија да се држи до ветувањето за замрзнување на платите или ќе се соочи со последици. Во минатата година Србија склучи Стенд Бај аранжман со Меѓународниот Монетарен Фонд за износ од 4 милијарди долари кредит, но вети кратење на трошоците и буџетски дефицит до 4,5 насто од бруто домашниот производ. Српската влада деновиве е под притисок од Синдикатите за зголемување на платите.
XS
SM
MD
LG