Достапни линкови

logo-print

Азербеџан ќе го снабдува Иран со природен гас


Азебеџанските власти соопштија денеска дека во наредните три месеци ќе го снабдуваат Иран со природен гас. Според договорот Иран дневно ќе добива по 1,2 милиони кубни метри гас. Директорот на националната компанија за енергетика Ровнак Абдулаев соопшти дека тие планираат да ја снабдуваат и Русија и Грузија со околу милијарда кубни метри на природен гас од Азербеџан.
XS
SM
MD
LG