Достапни линкови

logo-print

Браун се обрати пред парламентот за војната во Ирак


Британскиот премиер Гордон Браун соопшти денеска пред парламентот дека тој нема што да крие за неговата вмешаност во владините одлуки за инвазијата во Ирак во 2003 година. Барун потврди дека тој бил дел од кабинетот, кој ја донел одлуката и дека тој стои зад неа. Но тој призна дека напорите за обнова по војната не биле доволни. Парламентот отвори истрага за оправданоста на учеството на земјата во инвазијата, под раководство на САД. Браун во тоа време беше министер за економија.
XS
SM
MD
LG