Достапни линкови

logo-print

Украинците ги продаваат гласовите за претседателските избори


Граѓаните на Украина го ставиле на продажба на интернет своето право на глас за престојните претседателски избори во сабота. Цените на гласовите како што објави Ројтерс се движат од 37 до 63 евра. Истражувањето на една независна демократска мониторинг група од земјата покажало дека 2 проценти од Украинците се спремни да го продадат своето право на глас за било која цена, а 6 проценти се изјасниле дека ќе го продадат само доколку им бидат понудени доволно пари.
XS
SM
MD
LG