Достапни линкови

logo-print

Еврокомесарот Филе ги подржува интеграциите на Западен Балкан


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави денеска дека Европската Унија ќе продолжи да ги потикнува реформите во земјите од Западен Балкан. Говорејќи пред Надворешно политичкиот одбор на Европскиот парламент Филе соопшти дека земјите од Западен Балкан се оптоварени со тешко историско наследство и оти им е потребна помош од унијата за да го надминат. Тој истакна дека во наредните 5 години сака да има нови членки во ЕУ.
XS
SM
MD
LG