Достапни линкови

logo-print

Ерменскиот суд одбри дипломатски односи со Турција


Ерменскиот Уставен суд го одобри протоколот за спроведување на дипломатски односи на земјата со Турција. Во октомври Ерменија и Турција потпишаа два протокола за спроведување дипломатски односи и за повторно отварање на границата меѓу двете земји. Но парламентите на земјите треба да го ратификуваат договорот за да стапи на сила. Турција соопшти дека договорот нема да биде ратификуван се додека Ерменија не го реши спорот со Азербеџан за Нагорно Карабах.
XS
SM
MD
LG