Достапни линкови

logo-print

Талибанци нападнаа пакистанска постава во Баџур


Десетици талибанци нападнале пакистанска воена постава во племенскиот регион во близина на границата со Авганистан. Според локалната администрација во Баџур, при тоа загинал еден војник, а тројца биле ранети. Безбедносните сили пак убиле 4 талибанци. Пакистанската војска започна воена операција во Баџур во Август 2008, а во 2009 соопштија дека подрачјето било исчистено од милитантите.
XS
SM
MD
LG