Достапни линкови

logo-print

Ирачкиот парламент го одобри новиот заменик премиер


Ирачкиот парламент денеска го одобри именувањето на курдскиот политичар Рос Нури Шавис на функцијата втор заменик на премиерот Нури Ал Малики. Шавис ќе го заземе местото на Бархам Салих, кој стана премиер на регионот Курдистан, по курдските парламентарни избори во 2009 година. Функцијата на прв заменик премиер ја извршува Рафи Ал Есави.
XS
SM
MD
LG