Достапни линкови

logo-print

ЕУ сака што побрзо Хрватска да стане членка на унијата


Шпанското претседателство на Европската Унија се надева дека брзо ќе ги заврши преговорите за членство на Хрватска во унијата, изјави шпанскиот министер за надворешни работи Мигел Анхел Моратинос. Тој го поздрави изборот на Иво Јосиповиќ за пртседател на Хрватска и соопшти дека новиот лидер е проевропски ориентиран и дека ќе ги забрза преговорите со ЕУ.

XS
SM
MD
LG