Достапни линкови

logo-print

Да продолжи истрагата за загинувањето на Претседателот Трајковски


Анкетната комисија за утврдување на околностите за загинувањето на претседателот на Република Македонија Борис Трајковски денеска го усвои Извештајот изготвен од страна на стручни лица во врска со авионската несреќа кај Мостар на 26 февруари 2004 година. Во него се се сугерира продолжување до целосно завршување на истрагата за трагедијата. Во извештајот што ќе биде доставен до Собранието на Република Македонија, како што соопшти претседателот на Комисијата Оливер Шамбевски, се посочува дека Комисијата изразува поддршка за напорите на Андреас Грос, пратеник во Парламентот на Швајцарската Конфедерација и во Парламентарното собрание на Советот на Европа во неговиот досегашен и натамошен ангажман околу истрагата.
XS
SM
MD
LG