Достапни линкови

logo-print

Сакашвили му додели орден на Мекејн


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили денеска на поранешниот американски кандидат за претседател Џон Мекејн му додели орден на национален херој на земјата, поради неговата подршка за време на војната меѓу Грузија и Русија во 2008 година. Во саботата Мекејн ја повика Русија да ги ослободи окупираните грузиски територии. По војната голем дел на руските сили се префрлија во сепаратистичките грузиски републики Јужна Осетија и Абхазија.


XS
SM
MD
LG