Достапни линкови

logo-print

Грузискиот суд ги осуди лидерите на бунтот во воената база


Грузискиот суд денеска ги осуди на 30 години затвор организаторите на бунтот во воената база Мукховани, која се наоѓа во околината на Тбилиси. Другите 15 обвинети се осудени на затвор од 3 до 15 години, а поранешниот командант на војската Коба Кабаладзе е ослободен. Бунтот се случи по неколку месечните апсењата на цивили и опозициски демонстрации, како резултат на војната меѓу Грузија и Русија во август во 2008 година. Грузиските власти сметаат дека бунтот бил подржан и финасиран од Русија. Москва ги негираше обвинувањата.
XS
SM
MD
LG