Достапни линкови

logo-print

Преговори на лидерите на двете заедници во Кипар


Во Никозија денеска започнаа преговорите меѓу лидерите на двете заедници во Кипар за обединување на островот. Тие се состанаа во резиденцијата на специјалниот советник на генералниот секретар на ОН за Кипар, Таје Брук Зерихун. Разговорите меѓу кипарскиот пртседател Димитрис Христофиас и лидерот на кипарските Турци, Мехмет Али Талат ќе се водат во две етапи. Првата од денеска до 13 јануари, а другата ќе се одржи од 25 до 27 јануари.

XS
SM
MD
LG