Достапни линкови

logo-print

Поголема излезеност на гласањето во вториот круг во Хрватска


Во другиот круг на претседателските избори во Хрватска до 16 часот на гласање излегле 37, 98 проценти од граѓаните со право на глас. Тоа е за 4 проценти поголема излезеност од првиот избирачки груг на 27 декември., соопшти државната избирачка комисија. Најголем одзив има во Загреб, а најмал во вуковарско-сремската жупанија. Граѓаните гласаат за кандидатот на Социјалдемократската партија Иво Јосиповиќ и за независниот кандидат Милан Бандиќ.
XS
SM
MD
LG