Достапни линкови

logo-print

Втор круг претседателски избори во Хрватска


Во Хрватска денеска се одржува втор круг од претседателските избори. Во првиот круг одржан на 27 декември кандидатот на Социјалдемократската партија Иво Јосиповиќ доби над 32 насто, пред независниот кандидат Милан Бандиќ кој освои повеќе од 14 насто од гласовите. Право на глас во Хрватска имаат околу 4 ипол милиони граѓани. На досегашните избори по два пати за претседатели беа избирани Фрањо Туѓман и сегашниот шеф на државата Стипе Месиќ.
XS
SM
MD
LG