Достапни линкови

logo-print

Лидерот на Демократската партија му се извини на Обама


Лидерот на водечката Демократската партија во Сенатот на САД се извини за приватните коментари упатени кон претедателот Барак Обама, пред изборите во 2008 година. Хари Рид кој ја претставува западната земја Невада изјавил дека Обама може да победи на изборите, бидејќи има светол тен и дека говори без како што тој го нарече нигерски дијалект. Рид соопшти дека жали за сиромашниот избор на зборови и им се извини на сите американци, кои биле навредени. Обама го прифати неговото извинување.
XS
SM
MD
LG