Достапни линкови

logo-print

НАТО ја предаде контролата на Авганистан за затворот во Баграм


Авганистанското министерство за одбрана соопшти дека НАТО денеска потпишал договор со авганистанските власти да им ја предаде контролата на затворот во авионската база Баграм во близината на Кабул. Активистите за човекови права соопштија дека затворот во Баграм не ги исполнил меѓународните норми, бидејќи некои од затворениците не ни знаат кои се обвиненијата против нив.
XS
SM
MD
LG