Достапни линкови

logo-print

Република Српска прославува 18 години од нејзиното формирање


Во Бања Лука денеска се одбележува денот на формирањето на Република Српска. Претседателот на републиката Рајко Кузмановиќ изјави дека по 18 години од нејзиното формирање, таа стана правно и политички полнолетна. Тој смета дека босанскиот ентитет во земјата е стабилен и европски ориентиран. Кузмановиќ додаде и дека Република Српска е создадена во тешко време и е заштитник на секој граѓанин кој сака да живее во мир и слобода.
XS
SM
MD
LG