Достапни линкови

logo-print

Туркменистан започна со испорака на гас во Русија


Руската национална компанија за енергетика Газпром соопшти денеска дека Туркменистан започнал со испорака на гас во земјата, по девет месеци пауза. Потпаролот на компанијата Сергеј Купријанов изјави дека сите проблеми се решени. Туркменистан ја обвини Москва за загубата на земјата на околу милијарда долари, поради прекинот на испорака на гасот. Новиот договор меѓу двете земји и овозможува на Русија годишно да купи 30 милијарди кубни метри гас од Туркемнистан, што е помалку од претходните години.
XS
SM
MD
LG