Достапни линкови

logo-print

Кина бара САД да не му продава ракетна опрема на Тајван


Кина побара денеска од САД да ги откажат плановите за продажба на ракетна опрема на Тајван, бидејќи договорот ќе ја загрози кинеската национална безбедност и ќе ги ослабе воените врски меѓу Пекинг и Вашингтон. Министерството за надворешни работи соопшти дека Тајван е најважното и најсезитивното прашање меѓу кинеско -американските односи. Пекинг смета дека Тајван и припаѓа на Кина.
XS
SM
MD
LG