Достапни линкови

logo-print

Меѓународната заедница во одбрана на својот претставник во БиХ


Управниот одбор на Советот за спроведување на мирот во Босна и Херцеговина оцени дека е неприфатлив секој обид за поткопување на мандатот на високиот претставник на меѓународната зедница во Босна. Во заедничкото соопштение на амбасадорите на земјите кои се во Советот, се потсетуваат властите во Република Српска дека, според Дејтонскиот договор, високиот претставник има конечен авторитет за толкување и спроведување на мировниот договор.
XS
SM
MD
LG