Достапни линкови

logo-print

Блатер погоден од нападот врз репрезентацијата на Того


Претседателот на Светската фудбалска федерација ФИФА Сеп Блатер изјави дека бил длабоко погоден од нападот врз автобусот во кои биле репрезентативците на Того. Инцидентот се случил вчера на граничниот премин меѓу Конго и Ангола каде што тимот на Того патувал на Купот на африканските нации. Во нападот бил убиен возачот на автобусот, а деветмина членови на репрезентацијата, вклучувајќи и двајца фубалери, биле ранети. Анголската влада за нападот ги обвини сепаратистите на провинцијата Кабинда кои неколку децении бараат самостојност од Ангола. Фудбалскиот куп почнува утре, а Того в понеделник игра против Гана.
XS
SM
MD
LG