Достапни линкови

logo-print

Качински го покани Медведев на 65 години од Аушвиц


Полскиот претседател Лех Качински го покани неговиот руски колега Димитри Медведев да ја посети земјата на одбележувањето на 65 годишнината од затворањето на нацистичкиот логор во Аушвиц. Советската црвена армија го ослободи логорот на 27 јануари во 1945 година. Најмалку милион ипол евреи го загубија животот во Аушвиц.
XS
SM
MD
LG