Достапни линкови

logo-print

Поделени мислења на членките на ЕУ за скенери на аеродромите


Членките на Европската Унија се со поделни мислења околу воведувањето на скенери за преглед на целото тело на патниците на аеродромите, бидејќи некои земји негираа дека тие се потребни. Италија им се придружи на САД, Британија и Холандија кои најавија воведување на скенерите, откако еден нигериец се обиде да изврши терористички напад на американски авион, кој леташе од Амстредам кон Детроит. Европските експерти за безбедност на аеродромите се состанаа денеска да разговараат за тоа прашање.
XS
SM
MD
LG