Достапни линкови

logo-print

Православните верници го слават Божиќ


Православните христијани во Македонија денеска го слават раѓањето на Исус Христос, Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. Божиќ денеска го слават и православните верници во Србија, Црна гора, Русија, Египет, Сирија.
XS
SM
MD
LG