Достапни линкови

logo-print

Шефот на иранската дипломатија во Ирак


Иранскиот министер за надворешни работи Манучер Мотаки пристигна во Багдад со што ја почна дводневната посета на Ирак. Иранска државна телевизија јави дека Мотаки ќе разговара со иранските власти за соработката меѓу двете земји, но и за проблемите на нивната граница. Ирански војници од средината на минатиот месец се стационирани во близина на едно ирачко нафтено поле што предизвика протести на ирачаните во неколку градови, кои бараат од нивната влада да преземе акција.
XS
SM
MD
LG