Достапни линкови

logo-print

Украина ја плати сметката за нафта на Русија


Украинската националната компанија за енергија Нафтогаз соопшти дека сметката за нафта за декември ја платила на време. Рускиот гигант Газпром претходно обајви дека Киев ќе има тешкотии околу плаќањето на нафтата до крајниот рок на 11 јануари. Украинскиот претседател Виктор Јушченко побарал од централната банка да им помогне на властите да го платат долгот на Русија за да не прекине снабувањето со нафта на земјата.
XS
SM
MD
LG