Достапни линкови

logo-print

Започна продажбата на акции на хидроцентрала во Таџикистан


Таџикистанските власти денеска започнаа со продавањето на акциите на хидроцентралата Рогхун со цел да го зголемат интересот за инвестирање, бидејќи тие неможат да ја финансираат нејзината изградба. Претседателот Емомали Рамон вчера ги повика граѓаните да купуваат акции во хидроцентралата, кои во просек заработуваат по 70 долари месечно. Поранешните лидери на земјата бараа од граѓаните за изградбата на електраната да донираат пари од нивната плата.
XS
SM
MD
LG