Достапни линкови

logo-print

Нов гасовод од Туркменистан кон Иран


Претседателите на Иран и Туркменистан, Махмуд Ахмадинеџад и Гурбангули Бердимукамедов денеска присуствува на церемонија по повод почетокот на изградбата на новиот гасовод меѓу две земји. Кога гасоводот Довлетабат-Саракш-Кангиран ке биде оперативен двојно ке биде зголемен извозот на гас од Туркменистан во Иран, односно од сегашните 8 милијарди кубни метри на околу 20 милијади годишно. Во Декември во Туркменистан започна изградба на уште еден гасовод кон Кина со капацитет од околу милијарди метри кубни гас годишно.
XS
SM
MD
LG